Zwrot niemieckiego podatku

11 października 2012 07:49
Oczywiście, że zwrot należy się tobie! "Moja" rodzinka dostała zwrot 4.04 ( tak wynika z pisma z Finazamtu, które kilka dni temu dostałam)tj. w czasie gdy ja tam ponownie byłam! Podsuwając mi do podpisania pełnomocnictwo (w listopadzie 2011), zapewniali, że otrzymam zwrot podatku:)! ale najwidoczniej doszli do wniosku, że głupia polka sie nie upomni! Nie spodziewali się pewnie, że zachowałam wszystkie dokumenty (umowa, na 1200eu netto, ubezpieczenie z polski, ich miesięczne rozliczenia)! Na pomoc finazamtu nie ma co liczyć, bo na moje pismo, w którym przedstawiłam całą sytuację łącznie z kopiami w/w dokumentów, napisali jedno lakoniczne zdanie: ze podatek w kwocie 554, 06 eu, zgodnie z moim pełnomocnictwem został przelany na konto biura rachunkowego:). Dzięki temu, że mieszkam w mieście granicznym, zgłoszenie tego faktu (jeśli zajdzie taka potrzeba) na policji nie stanowić będzie problemu:). Tak jak napisałam wczoraj w jakimś temacie: jestem ugodowym człowiekiem do momentu gdy ktoś nie próbuje mnie oszukać, jeśli rodzinka pójdzie na noże, nic mnie nie powstrzyma przed tym by zgłosić odpowiednim instytucjom, w jaki sposób, od tego roku zatrudniaja polki (minijop reszta do ręki) oraz to, że wyłudzili dodatek socjalny dla jędzy, zmuszając opiekunkę (mnie) do kłamstwa przed urzędnikiem:)
11 października 2012 12:08
aaa to Ty Alutka minijob, a ja "normalnie" przez rodzine zarejestrowana jestem to pewnue inny podatek dostane.... . i do tego w kwietzniuu, ja potrzebuje od styctznia money. moze przed koncem roku pojde do steuer berater , podam mu moj nr konta i niech mi na moje konto finanzamt przerlejeje, bo skad mam wiedziwc gdzie bede w kwietniu.....
12 października 2012 21:33
Kaya, ja w ubiegłym roku byłam zatrudniona na cały etat, od tego roku na minijop, bo doszli do wniosku, że to im sie nie opłaci.
13 października 2012 01:48
Och Du Süße ❥❥❥ Rodzinki sa zwykle cwane, bo im wiecej dziadki wydadza pieniedzy za zycia tym mniej po sobie zostawia , wiec oszczedzaja na czym moga. A nie wiesz przypadkiem czy im wiecej miesiecy w roku przepracowanych na caly etat tym wiekszy zwrot podatku ? I czy im mniejsza pensja miesieczna tym wiekszy zwrot ? Czy odwrotnie ?

Thanks :* ❥❥❥
13 października 2012 07:32
Kaya, nie mam najmniejszego pojecia, ale najprościej zapytać u źródła. Jeśli jesteś zatrudniona, to masz nadany steuer nummer, wejdź na stronę najbliższego finazamtu i napisz do nich maila z tymi pytaniami, poproś o odpowiedź drogą mailową, alebo na adres pod którym przebywasz. Jestes podatnikiem, więc maja obowiązek ci odpowiedzieć. Poza tym na takiej stronie może też być doradca i wtedy zwróc sie do niego:).Mi guzik pomogli, poza tym, że wskazali termin kiedy przelali mój zwrot na konto biura rachunkowego, ale może ty będziesz miała więcej szczęscia. Ja otrzymałam odpowiedź w ciągu 10 dni (pocztą tradycyjną), szczęsliwie się złożyło, że byłam akurat w domu.
13 października 2012 17:51

Forum nie jest miejscem zamieszczania ogłoszeń

13 października 2012 18:18
bardzo prosze panie o rade ...co daje Mini dzop??? czy ktoras mi to opisze bede wdzieczna

z gory dziekuje
13 października 2012 19:07
hej !!! Martynka50 , powiedz smialo ile masz ?? podejrzewam ze 1800 €. mam kolezanke ktora zwykle ma 1500e mies, ale ma dzialalnsc gosp
13 października 2012 19:44
tak ale nie mam dzialalnosci ...jestem zadowolona
13 października 2012 19:49
W przypadku zatrudnienia w Niemczech na niepełny etat (tzw. Minijob) jak i zatrudnienia na krótki okres czasu (praca sezonowa – np. praca wakacyjna w Niemczech) mają zastosowanie pewne szczególne rozwiązania prawne.
Minijob i praca sezonowa muszą zostać zgłoszone w Minijob-Zentrale. Zgłosić należy zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie zatrudnienia, Beitragnachweis – a więc powiadomienie do kasy chorych ( Krankenkasse ) o wysokości i podziale przekazanych składek na ubezpieczenie. Minijob-Zentrale zajmuje się także poborem ryczałtu podatku.
W tym poście ograniczę się do pierwszego zagadnienia – zatrudnienia na niepełny etat.
Jest to tzw. 400- Euro – Job, tzn. praca, w której zarabia się nie więcej niż 400 euro miesięcznie. Dawne uregulowanie, polegające na ograniczeniu takiej pracy do maks. 15 h/ tydzień zostało zmienione i nie obowiązuje.

Pracodawca musi za każdą zatrudnioną w ten sposób odprowadzać ryczałtowo pewne podatki i składki. Są to:

o 15 % – Rentenversicherung;
o 13 % – Krankenversicherung;
o 2 % – Pauschsteuer (włącznie z podatkiem kościelnym i tzw. Solidaritätszuschlag), o ile nie jest on obliczany przez obowizującą jeszcze kartę podatkowa (Lohnsteuerkarte);
o ew. 0,7 % – Umlage U1 (dot. wyrównania nakładów pracodawcy w przypadku choroby pracownika);
o 0,14 % – Umlage U2 (dot. wyrównania kosztów pracodawcy w przypadku macierzyństwa pracownika);
o 0,04 % – Insolvenzgeldumlage.
Razem jest to więc maks. 30,88% wynagrodzenia, która jest odprowadzana do Minijob- Zentrale. W przypadku tego typu zatrudnienia, ale u osób, które są ubezpieczone prywatnie, odpada obowiązek zapłaty Krankenversicherung.

Pracownik jest zwolniony od ponoszenia kosztów ubezpieczenia społecznego. Może on jednak zrezygnować z tego uprawnienia i dobrowolnie odprowadzić ryczałtową składkę w wys. 4,6% na Rentenversicherung. Pracodawca musi go poinformować o tej możliwości.

Zamiast ryczałtowo (tu: Lohnsteuer) można rozliczać również za pomocą Lohnsteuerkarte. Ma to wtedy sens, gdy pracownikowi w ogóle odpada obowiązek zapłaty podatku, ponieważ kwota wolna nie została przekroczona.

Jeśli wynagrodzenie przekracza kwotę 400 euro mies., pracodawca musi zapłacić całą przypadającą na niego składkę na ubezpieczenie socjalne: wzrasta ona stopniowo o ok. 4% do ok. 21%, gdy wynagrodzenie dochodzi do 800 euro mies. Minijob- Zentrale pomaga pracodawcy ustalić właściwą w określonej sytuacji wysokość tej stawki.Opadtkowanie w takim przypadku następuje poprzez Lohnsteuerkarte.

Obok obowiązku powiadomienia Minijob- Zentrale istnieje również konieczność powiadomienia i wniesienia składki na Unfallversicherung. Składka ta jednak obciąża tylko pracodawcę.

to jest od prawnika sciagniete,nie moje wlasne zdanie ani wiedza
13 października 2012 20:33
Dlatego pracodawcy najczęściej oczekują, że pracownik przywiezie z polski swoje ubezpieczenie (np. turystyczne) i odpadaja mu opłaty. 400 euro masz na umowie, resztę dostajesz do łapy:)
13 października 2012 21:07
dzieki za odpowiedz......
13 października 2012 21:49
Martynka50 z całym szacunkiem ale nie chce mi się wierzyć, że na czarno tyle się zarabia, wybacz ale mam 7 koleżanek, które pracują na czarno (plus ich zmienniczki) i ich pensje wahają się od 250 do 320 euro na tydzień, chyba że opiekujesz się dwoma osobami to co innego i chyba że rzeczywiście masz doświadczenie, znasz świetnie niemiecki i miałaś szczęście czego szczerze ci zyczę i gratuluje, ale nie można tak uogólniać bo wiem że zarobi na czarno nie są aż takie wysokie, mozna zarobic jak pisze Kaya około 1500 -1600 ale trzeba mieć gewerbe
13 października 2012 21:57
ja też nie słyszałam, żeby ktoś zarabiał takie pieniądze (w opiece). Kiedys bardzo młody kierowca busa próbował mi wcisnąc, że swojej dziewczynie załatwił pracę za 1500, ale pomyłałam sobie- młodzieńcza fantazja!!! mam koleżankę, która jest przez firmę, w bardzo dobrym miejscu (dom z krytym basenem, 200 eu tygodniowo na zakupy, Pan z tytułem hrabiego...) i zarabia 1300! Wydaje mi się, że 1300-1400 to górna granica, którą można osiągnąć- czego każdej koleżance życzę:)
A wracając do mojego zwrotu podatku, to wyobraźcie sobie, że ten adwokat, który mi pomaga nie może się z tą bla....dzią skontaktować, w jej biurze telefon odbiera pracownica, która twiedzi, że szefowej nie ma! Ale powiedził mi, ze ją dorwie:)
13 października 2012 22:04
ja sama również wielokrotnie rozmawiałam szukając wcześniej pracy z rodzinami i proponowane stawki wahały się w tych co podawałam wyżej, a odpowiadałam na wiele różnych ogłoszeń