Opiekun medyczny

25 października 2012 21:26
Czy wykształcenie zdobyte w Polsce ( policealna szkoła kształcąca w zawodzie opiekun medyczny) zakonczone egzaminem państwowym uznawane jest w Niemczech.
Czy ktoś w was spotkała taką osobę ( szkoły kształca już od 2007 r.).
Będę wdzięczna za każdy sygnał-Basia
25 października 2012 22:04
sądzę że tak, a w dodatku będzie to absolutny plus dla Ciebie jako osoby poszukującej pracy:)powodzenia...
25 października 2012 22:12
Jestem taką osobą. Jestem Opiekunem Medycznym :) . Sadzę, że jest to moim atutem, kiedy staram się o pracę w opiece nad osobami niesamodzielnymi i chorymi. Niekoniecznie seniorami.
25 października 2012 22:45
Dziękuję.Ale uznali Ci te kwalifikacje, pracujesz legalnie jako Krankenpflegerhelfer?

Jeśli tak, to kto Ci te kwalifikacje uznał?

Będe Ci zobowiązana. Mieszkam z Zgorzelcu więc to dla mnie ważne.
25 października 2012 22:53
Tu masz info na ten temat: http://www.dw.de/uznawanie-zagranicznych-dyplom%C3%B3w/a-16213683
25 października 2012 23:02
http://www.bavaria24.pl/aktualnosci/praca-za-granica/niemcy-z-dyplomem-zarobisz-wiecej,1,1,1026

http://www.opiekunmedyczny.com.pl/


Uznanie zalezy (chyba) od czasu, kiedy sie taka szkole konczylo. Ponoc od wrzesnia tego roku miala sie zmienic podstawa nauczania ...
25 października 2012 23:22
Wiesz w polskich szkołach piszą ,że pracę można podjąć na terenie całej UE, to takie trochę mamienie. Bo za granicą niekoniecznie muszą ten dyplom uznać. Mimo że w szkołach jest wydawany Euro Pass, nie musi być uznany za granicą. Każdy kraj ma swoje zasady.

Jednak takie właśnie wykształcenie i co najmniej 2 letnie doświadczenie zawodowe w przypadku cudzoziemców powoduje dopuszczenie do pracy jako Altenpflegerin w Niemczech.
20 stycznia 2013 14:43
Zdobyte wykształcenie jako opiekun medyczny w Polsce jest traktowane w Niemczech jako kurs dokształcajacy, ale nie kwalifikujacy do pracy w zawodzie Altenpfleger - w Niemczech potrzeba na jego otrzymanie min. 3 lat nauki, praktyki, doświadczenia oraz pozytywne wyniki egzaminu państwowego potwierdzone posiadaniem dyplomu. Jako opiekun medyczny można ewentualnie starać się o pozycję Pflegehilfe lub Pflegeassistent. W Polsce nie ma jeszcze i długo nie będzie równoprawnych form kształcenia w porównaniu z zachodnimi krajami. Wszystkie kursy jako opiekun zajęciowy, medyczny itp. należy traktować jako próby, które są bardzo niewyrażne. No ale lepiej to niż nic. Pozdrawiam wszystkich
20 stycznia 2013 18:16 / 1 osobie podoba się ten post
lipo - a ja myślę,że taki kierunek,szkoła zawodowa.w kierunku - opiekun(-ka) ludzi starszych,to w Polsce tylko sprawa czasu i to nadejdzie szybciej,niż myślimy.Przecież,taki ruch,jak jest teraz w kierunku - opieka nad osobami starszymi( niestety - jak dotychczas,tylko w Niemczech),to nie obejdzie się bez echa!
21 stycznia 2013 13:09

Mam 2 informacje na ten temat, ponieważ sama jestem tym zainteresowana. Polskie szkoły policealne mają problem z tym, aby osoby kształcące się na kierunku opiekun medyczny wyprawić np. na praktykę/staż do Niemiec. Tam jest wymagane wykształcenie opisywane wyżej - 3 l.
Polskie firmy kooperujące z niemieckimi w sprawie wysyłania pielęgniarek do pracy w Niemczech też mają problem z zawodem: opiekun medyczny. To są świeże informacje, które uzyskałam niedawno. Pytałam też w polskich agencjach opiekunek, czy zdobycie tego zawodu (teorii i praktyki) zaowocuje lepszym finansowo angażem - odp. w jednej firmie była "nie". Inna, licząc jednak na wyższe kwalifikacje po tym studium potencjalnej opiekunki, odpowiedziała "tak". Ta szkoła daje dobre kwalifikacje, a niektórzy zawód ten nazywają "asystent pielęgniarki." Może jednak, pod naporem różnych środowisk, coś zmieni się w sprawie zatrudnienia na lepsze!!!


To jeszcze raz ja, cytuję odp. na moje pytanie do firmy polsko-niemieckiej: "... na chwilę obecną poszukujemy osób z wykształceniem pielęgniarskim. (...) Sytuacja ta może jednak ulec zmianie w drugim kwartale bieżącego roku, ponieważ zmieniają się przepisy w Niemczech,

dotyczące zatrudniania w domach starości w Niemczech.

Być może również zawody pokrewne zostaną dopuszczone do tego typu pracy."

28 marca 2013 15:27

Na pewno każdy kurs kierunkowy ukończony w Polsce jest w praktyce pomocny, ale Niemcy wciąż bronią swojego rynku pracy i z założenia nie ufają innym kwalifikacjom poza niemieckimi. Pamiętajmy, że tak naprawdę jesteśmy tylko uzupełnieniem chwilowych braków na rynku pracy. Wystarczy, że zmienią sie przepisy czy wymagania i wiekszość z nas może wypaść z gry. Obserwując od dłuższego czasu zagrywki polityczno-gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów, stwierdzam,że stajemy się dla nich niebezpiecznie konkurencyjni, a jak niektórzy zauważyli ich eldorado już się kończy.Liczmy się z realnymi konsekwencjami.

15 sierpnia 2013 08:56
cześć!! czy już wie ktoś jakie procedury są w przypadku uznania dyplomu opiekuna medycznego ,
15 sierpnia 2013 09:10
Dziś dostałąm odpowiedz ,,W zasadzie nie jest on tu uznawany jako oficjalne wyksztalcenie, dlatego do procesu nostryfikycji nei trzeba. Ale pewnie, ze kazdy dokument jesli jest po niemiecku, no to jest lepiej rozumiany przez niemieckich pracodawcow.""
15 sierpnia 2013 09:40
Skończyłam 2- letnią Szkołę Opiekun w Domu Pomocy Społecznej. Zdałam egzamin państwowy - praktyczny i teoretyczny. Mam Dyplom i Certyfikat "Certificate of competences, personal care worker, nursing home" - są to dokumenty uznawane w całej Unii Europejskiej. Na ich podstawie pracowałam już w Altenheim.
15 sierpnia 2013 09:50
mnie firma niemiecka wysłała do zulassungs aus kanadische examina düsseldorf i tam mam złozyć przetłumaczone papiery na j niemiecki. Chciałąm dostać sie jako Ambulanten Dienst , próbuję bez firmy pośredniczącej . A ty przez firmę i na jakim stanowisku pracowałaś. napisz coś na temat tej pracy.