Wielkanocne przepisy

26 marca 2013 20:16 / 2 osobom podoba się ten post
Diakonko spróbuj na początek tego łatwego przepisu:)
Składniki:
250g mąki
150g masła
żółtko
2-3 łyżki wody
Wszystkie składniki razem zagniatamy i odstawiamy do lodówki na ok. godzinę. Po tym czasie rozwałkowujemy, nadajemy kształt kwadratu, prostokąta lub jaja i pieczemy na złoto.

ostudzone ciasto polewamy polewą:
Najłatwiejsza to lukier - rozpuszczony w śmietance cukier - do szklanki śmietanki wsypujemy szklankę cukru i gotujemy, aż zgęstnieje. Przestudzoną ucieramy z 1-2 łyżkami masła. Możemy tę masę doprawić np. konfiturą z róży.
Inna wersja: Rozpuszczoną na parze wodnej czekoladę mieszamy z 1-2 łyżeczkami masła.
Możemy też zagotować w wodzie puszkę mleka skondensowanego słodzonego, po czym wylać zawartość na ciasto. Otrzymamy mazurek kajmakowy.
27 marca 2013 07:06
Joasiu,a można polać ciasto "gotowcem"? Kupną polewą np.czekoladową?
I jeszcze jedno pytanie - w tym przepisie na ciasto,który podałaś,nie ma cukru,bardzo by mi to odpowiedało.Albo się pomyliłaś?
Dziękuję za przepisy.
27 marca 2013 09:10
Możesz polać gotowcem.... nie ,nie ma cukru bo te wszystkie lukry, polewy są bardzo słodkie więc ciasto musi być bez cukru.....
28 marca 2013 10:53 / 1 osobie podoba się ten post
Dzisiaj gotowałam jajka na twardo,żeby je potem ozdabiać.Na 10 jajek - 7 mi pękło!!!
11 kwietnia 2014 18:31 / 1 osobie podoba się ten post
Odświeżam wielkanocny temacik:)
Planujecie jakies szczegolne świąteczne menu,tu w D?
Oni tu szczególnie jakoś celebrują piątek ,niedziele i poniedziałek.
W piatek u mnie będa szparagi z szyneczką i ziemniakami
W sobote i niedziele nie wiem co -nie mam jeszcze pomysła a w poniedzialek po naszemu,żurek z jajem:)Sniadani ai kolacje bz -jak codziennie.Odwiedzin nie ptrzewidujemy z babuszką.Ale na wszelki wypadek ciasto budyniowe na ciemnych spodach planuję zmontować:)
11 kwietnia 2014 18:57 / 2 osobom podoba się ten post
Dzisiaj PDP zamówił jakieś Lamm na Wielkanoc. Pytał się mnie czy mogę jeść jagnięcinę. Odpowiedziałam, że tak. Tylko nie potrafię jej przygotować. Przygotuje ją więc córka ze swoim przyjacielem, oboje lubią gotować. Ja zrobię jakiś serniczek ;-))) i to chyba będzie wszystko co zrobię. Oczywiście jakiś obiad też będę robiła, chociaż nie jestem pewna czy mnie dopuszczą do kuchni. Zostanie mi pozbieranie garów do zmywarki.
11 kwietnia 2014 19:05
Jak dobrze, że jest ten temat, pierwszy raz na Święta Wielkanocne będę tutaj.Na szczęście w niedzielę wielkanocną jedziemy do córki pdp, a pozostałe dni coś zmontuje.
Bardzo fajnie, że przepis na mazurek jest to i ten polski przysmak przemyce,, a i jeszcze żurek zrobię z białą kielbaska, to się dziadzio zdziwi, bo wiadomo, że nasza biala kielbasa nie ma sobie równych.
11 kwietnia 2014 19:14 / 1 osobie podoba się ten post
Mycha

Dzisiaj PDP zamówił jakieś Lamm na Wielkanoc. Pytał się mnie czy mogę jeść jagnięcinę. Odpowiedziałam, że tak. Tylko nie potrafię jej przygotować. Przygotuje ją więc córka ze swoim przyjacielem, oboje lubią gotować. Ja zrobię jakiś serniczek ;-))) i to chyba będzie wszystko co zrobię. Oczywiście jakiś obiad też będę robiła, chociaż nie jestem pewna czy mnie dopuszczą do kuchni. Zostanie mi pozbieranie garów do zmywarki.

Ale ci zazdroszczę tej jagnięciny:)) chciałam tutaj kupić i do domu przywieźć na święta ale cena 19euro/kg mnie skutecznie powstrzymała.
11 kwietnia 2014 19:35
kasiachodziez

Ale ci zazdroszczę tej jagnięciny:)) chciałam tutaj kupić i do domu przywieźć na święta ale cena 19euro/kg mnie skutecznie powstrzymała.

Mojego PDP nic nie powstrzyma ;-)))  lubi a ja mam nikłe doświadczenia z jagnięciną. Wszystko do nadrobienia oczywiście ;-))
15 kwietnia 2014 16:11 / 1 osobie podoba się ten post
A ja uważam, że nie ma Wielkanocy bez prawdziwej baby drożdżowej;) chociaż dobry mazurek też musi być;)
04 lutego 2015 14:28 / 1 osobie podoba się ten post
Oooo! I jeszcze taki znalazłam ;)    
 
Edit:  
 
W Niemczech zanikła tradycja wystawnego śniadania wielkanocnego, dzielenia się jajkiem czy też ścisłego przestrzegania postu.
Oczywiście, na stołach nie może zabraknąć jajek, głownie faszerowanych kawiorem, którymi zachwyca się wielu turystów z całego świata.
Modne są także dania z jajek serwowane z rozmaitymisosami oraz z mięsami. 
 
Kolejnym przysmakiem godnym uwagi są knedle, a także musli owocowe, preferowane przez wszystkich amatorów słodkości.
 
Ważne miejsce w jadłospisie niemieckim zajmuje również pieczywo, w szczególności chleb orzechowy, spożywany zazwyczaj z daniami głównymi.
 
Nie zapominamy także o nabiale, zwłaszcza obiałym serze, który zwyczajowo formowany jest w kształcie pisanek.
 
Poza tym, na stole świątecznym nie może zabraknąć pieczonej szynki, boczku,  kiełbasy, pieczeni wieprzowej, które przyrządzane są wedle rodzimych receptur.
 
Oprócz tego, wspaniale smakuje tradycyjna ryba, zarówno pieczona jak i wędzona.
 
Nie zapominamy o cudownych słodkościach, które stanowią rokosz dla podniebienia. Mowa tu głownie obabkach i babeczkach drożdżowych z rodzynkami, które są także powszechne w Polsce.
Chlubą Niemiec są też strucle owocowe i serniki.
 
Natomiast, gdy mówimy o wywarach, trzeba tu wymienić choćby zupę kminkową i dyniową.
 
A, co ciekawe Niemcy w trakcie Wielkanocy spożywają również raki w ostrym sosie.
 
Nie ulega wątpliwości to, iż najbardziej znaną potrawą wielkanocną w Niemczech jest hackepeter, przypominający poniekąd polski tatar. Jednak wykonywany jest na bazie surowego mięsa wieprzowego, do którego dodaje się aromatyczne przyprawy, świeżą paprykę, cebulę i natkę pietruszki.
 
Musimy to wspomnieć o sałatkach, w szczególności owocowych oraz o pasztetach, na bazie których powstają  inne przysmaki.      
19 lutego 2015 13:25 / 1 osobie podoba się ten post
jajka z mięsnym musem:

Składniki:

jajka [10 szt.] (kurze)
filet z kurczaka [1 szt.] (nie zbyt duży)
majonez [1 łyżka] (dekoracyjny)
jogurt grecki [3 łyżki]
ogórek kiszony [2 szt.] (małe)
pieprz czarny [1 szczypta]
sól morska [1 szczypta]
cebula [1 szt.] (mała)
kapary [5 łyżeczek] (z zalewy)
szczypior [1 pęczek]

Przygotowanie:
Jajka ugotować na twardo ( gotować 10 min. ), zalać zimną wodą, by skorupki z łatwością oczyścić. Filet kurczaka zalać wodą, zagotować, gotować 15 min. wyłączyć, odcedzić wodę i ostudzić - włożyć do malaksera, dodać jogurt, majonez, drobno pokrojoną cebulkę, pieprz i sól - zmiksować na gładki mus. Do musu dodać pokrojone w drobniutką kostkę ogórki, wymieszać dokładnie łyżką - schłodzić w lodówce ok. 10 min. Jajka obrać ze skorupek, po przekrajać wzdłuż na połówki, na każdą połówkę, za pomocą szprycy, wykładać mus, udekorować odsączonymi kaparami i posypać obficie drobno pokrojonym szczypiorkiem.
 


Szatańskie jajka
 
Składniki:
 
    jajka [6 szt.]
    majonez [2 łyżki]
    musztarda [1 łyżeczka] (najlepiej użyć )
    szczypior [2 łyżki] (drobno posiekany)
    pieprz cayenne [1 szczypta] (odrobina, można użyć tabasco )
    papryka (przyprawa) [1 szczypta] (do posypania)
 
Przygotowanie:
 
1. Ugotować 6 jajek na twardo.
Kilka moich wskazówek, może pomocnych:
Do wody można dodać łyżeczkę octu, wówczas jajka nie powinny popękać w trakcie gotowania (użyłam kwasku cytrynowego i też zadziałało). Gotować ok. 12-15 minut, jeżeli jajka gotują się za długo, to żółtko będzie miało brzydki, ciemny kolor. Po ugotowaniu, wylać wrzątek z garnka i od razu zalać jajka zimną wodą, to po to, żeby skorupka łatwiej odchodziła od jajka.
2. Czystym nożem poprzecinać jajka na pół, delikatnie wydłubać żółtka do miski. Po każdym przecięciu jajka, wyczyścić nóż, żeby nie zabrudzić białka kolejnego jajka.
3. Do miski z żółtkami dodać majonez, musztardę, pieprz cayenne. Dobrze wymieszać widelcem - do uzyskania jednolitej masy, dorzucić szczypiorek i lekko wymieszać.
Otrzymaną masą wypełnić białka jajek i na koniec posypać papryką.
 
Oba przepisy są super, chociaż niestety nie moje. Mam nadzieję, że moge tu je wkleić, sa z jakiegoś forum
 
22 marca 2016 06:00 / 1 osobie podoba się ten post
Następny temat świateczny podciągam. Michasia , Basia - napiszcie przepis na krem. Nie będe piekla ciasta, ale zrobiłabym torta na gotowym spodzie. Niech mnie to kosztuje. W urodziny dziadka zauwazyłam ,że im smakuje własnie na takim spodzie. Nigdy nie robiłam. Jak zrobic zeby był jadalny ?
22 marca 2016 06:39 / 2 osobom podoba się ten post
U mojej teściowej szynkę, boczek i kiełbaskę (kiedyś tylko własnego wyrobu) w plastrach podgrzewa się w rondlu obficie strugając nożem do tego chrzan... Na koniec dodaje się do tego pokrojone w ćwiartki gotowane jaja... I taką to potrawę gorącą (jako pierwszą) podaje się na stół. Powiem Wam, że bardziej mi to smakuje niż te wszystkie smakołyki podane na półmiskach na zimno...
22 marca 2016 06:57 / 1 osobie podoba się ten post
basiaim

Oooo! I jeszcze taki znalazłam ;)    
 
Edit:  
 
W Niemczech zanikła tradycja wystawnego śniadania wielkanocnego, dzielenia się jajkiem czy też ścisłego przestrzegania postu.
Oczywiście, na stołach nie może zabraknąć jajek, głownie faszerowanych kawiorem, którymi zachwyca się wielu turystów z całego świata.
Modne są także dania z jajek serwowane z rozmaitymisosami oraz z mięsami. 
 
Kolejnym przysmakiem godnym uwagi są knedle, a także musli owocowe, preferowane przez wszystkich amatorów słodkości.
 
Ważne miejsce w jadłospisie niemieckim zajmuje również pieczywo, w szczególności chleb orzechowy, spożywany zazwyczaj z daniami głównymi.
 
Nie zapominamy także o nabiale, zwłaszcza obiałym serze, który zwyczajowo formowany jest w kształcie pisanek.
 
Poza tym, na stole świątecznym nie może zabraknąć pieczonej szynki, boczku,  kiełbasy, pieczeni wieprzowej, które przyrządzane są wedle rodzimych receptur.
 
Oprócz tego, wspaniale smakuje tradycyjna ryba, zarówno pieczona jak i wędzona.
 
Nie zapominamy o cudownych słodkościach, które stanowią rokosz dla podniebienia. Mowa tu głownie obabkach i babeczkach drożdżowych z rodzynkami, które są także powszechne w Polsce.
Chlubą Niemiec są też strucle owocowe i serniki.
 
Natomiast, gdy mówimy o wywarach, trzeba tu wymienić choćby zupę kminkową i dyniową.
 
A, co ciekawe Niemcy w trakcie Wielkanocy spożywają również raki w ostrym sosie.
 
Nie ulega wątpliwości to, iż najbardziej znaną potrawą wielkanocną w Niemczech jest hackepeter, przypominający poniekąd polski tatar. Jednak wykonywany jest na bazie surowego mięsa wieprzowego, do którego dodaje się aromatyczne przyprawy, świeżą paprykę, cebulę i natkę pietruszki.
 
Musimy to wspomnieć o sałatkach, w szczególności owocowych oraz o pasztetach, na bazie których powstają  inne przysmaki.      

O matko , Basiu gdzie to wygrzebałaś. Tak to chyba jadaja dzieci naszch pdp.  Smak mam na te jajka , ryby , strucle i serniki