Pytanie o gewerbe

08 lutego 2016 08:05 / 3 osobom podoba się ten post
salazar

Impala, a jak posiadanie jednego pracodawcy ma się do Scheingewerbe?
Tak tylko pytam, bo kiedyś trochę się przekopywałam przez temat i tam zawsze temat jednego pracodawcy był podnoszony jako podejrzany dla służb ;).

Wlasnie dlatego aby uniknac klopotow w roku trzeba miec przynajmniej kilku pracodawcow..80.% u jednej rodziny i 20% u nastepnych inaczej mozesz byc uznana za osobe zatrudniona,co wiaze sie z karami ,( duzymi) oraz zaplaceniem wszystkich skladek wstecz.
Niemce sa bardzo uczuleni wlasnie na taki rodzaj zatrudnienia jakim jest gewerba i vzesto biora pod lupe osoby tak pracujace.Sama tego doswiadczylam.
08 lutego 2016 09:09 / 4 osobom podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

Nie Meryjko , nie na sknerowate rodziny , tylko na jakieś chyba fatalne agencje , które prowadzą tą gewerbę , bo pensja jest już z góry ustalona i jadą na " gotowe " czyt. pozamiatane . A i chyba  to " - 50 e. " co miesiąc to na prowadzenie tego całego "interesu " , bo poprzednia koleżanka , która już stąd wyjechała coś faktycznie wspominała , że za zameldowanie na nowej szteli płaci się tylko raz ( ? ) ......już sama zgłupiałam :-(....dzięki Impala za obszerne wyjaśnienia i całkowite odstraszenie mnie od tego co mi już jakiś czas we łbie siedziało , bo kłopoty to moja specjalność a przy moim zezowatym szczęściu to bym się na pewno w nie wpakowała - piszę zupełnie poważnie . Nie gniewajcie się dziewczyny , ale z tego jak to wygląda naprawdę  widać , że te niektóre wasze gewerby to taka praca na pół czarno ino , że za mniejsze pieniądze .....wszystko o dupę potłuc :-(

Być może dla osób, które mają już jakieś świadczenia czy ubezpieczenie Gewerbe to dobre wyjście? Ja sama się nad tym zastanawiałam? Ale rozważyłam wszystkie za i przeciw. Ja potrzebuję ubezpieczenie przez cały rok.
Myślalam też o przejściu do innej Agencji? Krążyła opinia że bardzo dobrze  zarabiają w pewnej agencji, aż zatrudniła się tam moja bliska koleżanka, I nie dość, że nie dostała kokosów to zrobiła tylko dwa krótkie zlecenia i o opiece nie chce więcej słyszeć? Horrorów, które przeżyła nie będę tu opisywać.
Ja jak na razie jestem bardzo zadowolona ze swoich zarobków a czytałam o mojej firmie wiele niepochlebnych opinii. A jednak tysiące opiekunek w niej się zadomowiło?
Oczywiście są też takie, które zarabiają bardzo mało? Znam dwie które ze mną zaczynały. Poznałyśmy się na szkoleniu. One nadal zarabiają śmieszne pieniądze poniżej 1000 Euro, Bywa i tak? Jedna z nich połyka relanium a Pdp po nocy ją budzi na sikanie. Nie wiem od czego to zależy wysokość pensji?
Może to, że nie wychowały się na forumowym cycku i nie umieją się o swoje upominać???
08 lutego 2016 17:45
jowita.

Jest w tej chwili wiele mozliwosci zatrudnienia w naszej branzy i oby tak dalej! Wszedzie jest jakies ryzyko a zwlaszcza w Niemczech po najezdzie tylu emigrantow. Przed podjeciem decyzji pracy jest wazne, czy w Polsce na stałe mieszkamy czy w Niemczech. Jak na gewerbe to jak zamierzamy tam zostac to tez chyba zalezy od placenia naszych skladek placonych, zeznania podatkowego, lat pracy i wielu innych.....no chyba, ze jestesmy nastawione na tu i teraz, to tylko dobrego platnego zlecenia szukamy.

Poszukuję Cię  w liście gończym:)Bardzo pilnie poszukuję:):):)Desperacko wręcz:):):)
23 marca 2016 20:47
Witam wszystkich serdecznie ! Do tej pory od jakiegoś czasu z przyjemnością zaglądam na to forum z racji tego , że zdarza mi się wyjeżdżać do pracy w DE jako opiekunka . Pracowałam do tej pory prywatnie . Ostatnio otrzymałam propozycję pracy ale z opcją założenia gewerby na 1 dzień i wyrejstrowania . Nie podoba mi się to i pachnie przekrętem ....Proszę o komentarz .
23 marca 2016 21:32 / 1 osobie podoba się ten post
Ania1977

Witam wszystkich serdecznie ! Do tej pory od jakiegoś czasu z przyjemnością zaglądam na to forum z racji tego , że zdarza mi się wyjeżdżać do pracy w DE jako opiekunka . Pracowałam do tej pory prywatnie . Ostatnio otrzymałam propozycję pracy ale z opcją założenia gewerby na 1 dzień i wyrejstrowania . Nie podoba mi się to i pachnie przekrętem ....Proszę o komentarz .

no pewnie, ze przekret. Bedziesz pracowac na czarno
23 marca 2016 21:49
To, że na czarno, to jedno, że tak powiem, zdarza się ;).
Zastanowiłabym się, po co w ogóle meldowanie tej "gewerby". Idziesz (tzn. Ania idzie ;)) do gminy, rejestrujesz działalność, a następnego dnia wyrejestrowujesz? Albo Ty robisz sobie jaja, albo z ciebie sobie jaja robią. Tam trzeba dowód pokazać, podpisać się, no, sorry.
24 marca 2016 09:22
Mi zależy na wyjeździe prywatnym , wszystkie świadczenia mam w Pl , nie chcę bawić się w tą gewerbę bo mi teraz to nie po drodze. Zastanawiam się dlaczego babce z biura zależy żeby to zareistrować na jeden dzień ....Fajnie , że ktoś się odezwał ;).
24 marca 2016 10:01 / 1 osobie podoba się ten post
Oczywisty przekret. Polega na tym, ze owa firma, czy posrednik moze sie "wykazac", ze zlecil prace osobie z Gewerbe. A opiekunka nastepnego dnia wymeldowala dzialalnosc, to juz jej sprawa i ona ponosi odpowiedzialnosc. Grubymi bardzo nicmi szyte ...
24 marca 2016 10:15
Emilio Dziękuję Ci za podpowiedź . Nie jestem w temacie bo nigdy nie interesowałam się działalnością w DE. A ta oferta wyskoczyła tak na szybko i nie miałam czasu się w to zagłębiać .
29 lipca 2016 13:08 / 1 osobie podoba się ten post
Dziewczyny przeczytałam cały wątek.Szukam o działalnści założonej w Polsce i pracy w De jako opiekunka.A może w innym topiku jest info.?
Pomoże kto?
29 lipca 2016 13:28 / 1 osobie podoba się ten post
teresadd

Dziewczyny przeczytałam cały wątek.Szukam o działalnści założonej w Polsce i pracy w De jako opiekunka.A może w innym topiku jest info.?
Pomoże kto?

Tu coś jest
http://opiekunki24.pl/forum/temat/362/poznajmy-sie/362/page/1
29 lipca 2016 14:25 / 1 osobie podoba się ten post
teresadd

Dziewczyny przeczytałam cały wątek.Szukam o działalnści założonej w Polsce i pracy w De jako opiekunka.A może w innym topiku jest info.?
Pomoże kto?

Tereso, Doda1961 tak pracuje, może z nią się skontaktuj, jest skarbnicą wiedzy na ten temat :).
16 maja 2017 19:11
http://www.arbeitlandia.eu/2013/01/16/gewerbe-w-niemczech-polprawdy-i-nieprawdy/
25 lutego 2018 16:42 / 3 osobom podoba się ten post
jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest przedmiotem wielu dyskusji na forach dla opiekunek osób starszych. Opiekunki chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie porad, wysnuwają mniej lub bardziej prawdziwe wnioski na podstawie swoich indywidualnych doświadczeń.

Nasz portal z pomocą niemieckich i polskich doradców podatkowych przygotował kilka uwag dotyczących tej formy pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Nie chcemy dawać porad czy i jak prowadzić Gewerbe w Niemczech.

Podjęcie własnej działalności nawet w Polsce powoduje, że nie zawsze czujemy się pewni, co do rozumienia przepisów czy obowiązków przedsiębiorcy. Jest to poważna decyzja ponieważ umieszczenie zgłoszenia w rejestrze przedsiębiorców nakłada na nas szereg obowiązków, których nie zawsze jesteśmy do końca świadomi albo ich nie rozumiemy nawet jeżeli są opisane w naszym rodzimym języku.

Wiele opiekunek osób starszych podejmuje jednak decyzję o zarejestrowaniu działalności w obcym państwie, w Niemczech, ponieważ kuszące jest poczucie niezależności i wyższe dochody „na rękę“ ze względu na wysoką dla nas kwotę wolną od podatku. Czy naprawdę jest to takie łatwe? Każda opiekunka osób starszych powinna sama to ocenić. Nie rozsądzamy, jest wiele osób które bardzo świadomie i w pełni poprawnie prowadzą „Gewerbę”, chcemy tylko zwrócić uwagę na kilka spraw, które nie zawsze są właściwie przedstawiane na forach internetowy w postaci porad typu „a ja miałam tak więc mogę innym już doradzać bo zawsze będzie tak”

Kilka spraw, które na postawie takich właśnie „pewników” znalezionych na forach chcemy sprostować.

Bardzo łatwo jest wypełnić druczek rejestrujący działalność gospodarczą w Niemczech. NIEPRAWDA
Pod względem łatwości wypełnienia formularza rejestracyjnego i grzeczności urzędników niemieckich nie ma faktycznie nic łatwiejszego! W rzeczywistości ta łatwość jest pozorna.. Najważniejsza pułapka – użycie słowa „Altenpflegerin” w opisie przedmiotu działalności sprowadza na starcie niespodziewane problemy.

Dlaczego? Otóż Altenpflegerin jest w Niemczech konkretnym zawodem a więc wymaga posiadania odpowiednich dokumentów poświadczających prawo do wykonywania tego zawodu. Urzędnik przyjmie oczywiście z kamienną twarzą tak wypełniony wniosek, ale otrzymamy często od razu uprzejmą odmowę uznania wpisu wraz z pouczeniem, że Altenpflegerin jest wolnym zawodem i nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej.O naszym wniosku zostajnie poinformowany urząd skarbowy (Finanzamt) w celu stwierdzenia czy mamy prawo wykonywania wolnego zawodu. Również jeżeli np. pokusi nas wpisanie w przedmiocie działalności gospodarczej wielu rodzajów działalności, tak jak to robimy w Polsce bo a nuż będziemy handlować jeszcze częściami samochodowymi albo oprowadzać turystów to od każdej z tych dodatkowych czynności możemy otrzymać decyzję o zaliczkach podatkowych na poczet przyszłych dochodów, choćbyśmy tych czynności nie podjęli!

Zarejestrujesz Gewerbe w kilka minut i już masz po sprawie. NIEPRAWDA
Samo wpisanie naszego zgłoszenia do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej nie oznacza, że państwo niemieckie uznało nas za niemieckiego podatnika i przedsiębiorcę! Urzędnik rejestruje nasze zgłoszenie ale o tym, czy jesteśmy tym niemieckim podatnikiem i przedsiębiorcą czy nie decyduje …… Finanzamt czyli niemiecki urząd skarbowy.

W Polsce nadanie numeru podatkowego NIP jest formalnością, w Niemczech jest to proces administracyjny w którym urząd skarbowy uznaje dopiero przez przydzielenie numeru podatkowego czy zadeklarowane przez nas czynności są działalnością gospodarczą i czy spełniamy warunki uzyskania statusu podatnika. Może być tak, że dopiero nawet po kilku lub kilkunastu miesiącach otrzymamy numer podatkowy …. albo odmowę uznania nas za niemieckiego przedsiębiorcę czy podatnika. I wtedy zaczynają się problemy jak rozliczyć uzyskane w międzyczasie dochody.

Nie trzeba mieć niemieckiego adresu zameldowania żeby zarejestrować Gewerbe w Niemczech. PÓŁPRAWDA
Jeżeli nie mamy niemieckiego adresu zameldowania to możemy zarejestrować Gewerbe, to prawda. Nie stajemy się jednak wtedy niemieckim podatnikiem z tzw. unbeschränkte Steuerpflicht a uzyskujemy jedynie beschränkte Steuerpflicht czyli – żegnajcie zwolnienia podatkowe dla niemieckich podatników! Gewerbe możemy faktycznie zgłosić ale nie będziemy mieli korzyści podatkowych takich jak osoby zameldowane w Niemczech. Jeżeli jednak mieszkamy na terenach przygranicznych to w pewnych warunkach możemy tylko z polskim adresem zameldowania cieszyć się przywilejami niemieckiego podatnika. Czyli nic nie jest takie proste jak się wydaje
25 lutego 2018 16:45 / 1 osobie podoba się ten post
https://www.facebook.com/groups/187407168479867/permalink/210319242855326/

Wrzucam linka do tekstu powyżej ,bo mi sie cały nie chce wkleić.