• Bezpłatna pomoc dla Polaków pracujących w Niemczech

    Data dodania 22 lipca 2013
    Niemiecki rynek pracy jest całkowicie otwarty dla Polaków już od dwóch lat. Jednak pracownicy z Polski częstokroć nie zdają sobie sprawy z tego jakie prawa i obowiązki pracowników im przysługują. Istnieją natomiast poradnie, które udzielą Wam pomocy w języku polskim.

    Polscy pracownicy często padają ofiarą nieuczciwości ze strony pracodawców i pośredników. Specjaliści od rynków pracy twierdzą że taka sytuacja nie zmieni się w najbliższych latach, gdyż bezrobocie w Polsce często wymusza wyjazdy do pracy za granicę w „akcie desperacji”. Wtedy właśnie najłatwiej o popełnienie błędów: nie doczytanie umowy, nie sprawdzenie firmy, z którą się współpracuje, czy brak znajomości przepisów prawa pracy. Pracownikom nie ułatwiają życia ustawodawcy – przepisy są skomplikowane i nieustannie zmieniane.

    Wiele osób wyjeżdża „w ciemno”. Nie wiedzą dokąd jadą, nie mają pewności co do zakwaterowania, nie mają z góry ustalonego zakresu obowiązków ani warunków płacowych. Pośrednicy nie odprowadzają za nich składek, nie organizują ubezpieczenia zdrowotnego. Polski pracownik decyduje się także na wyjazd do pracy "na czarno" – głównie mamiony obietnicami o bardzo wysokich zarobkach. Na miejscu okazuje się, że nie ma u kogo szukać pomocy, a pieniądze zabrane na wyjazd topnieją bardzo szybko. Konsulaty nie zawsze potrafią pomóc takim osobom.

    „Faire Mobilität” („Uczciwa Mobilność”) to organ, który został powołany do życia dwa lata temu w ramach współpracy Polski z Niemcami. Są to placówki rozmieszczone w sześciu różnych miastach Niemiec (Berlin, Dortmund, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Monachium). Projekt jest realizowany ze środków Federalnego ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Wdrażany jest przez Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych przy współpracy krajowych ministerstw pracy.

    Porady dla osób poszkodowanych udzielane są w języku polskim.
    Świadczona pomoc obejmuje głównie:

    • wsparcie w tłumaczeniu niemieckich pism i dokumentów
    • porady dotyczące świadczeń chorobowych
    • wszelką pomoc dotyczącą pracowników, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za wykonywaną pracę


    Informacje na temat placówek znajdują się tutaj: http://www.faire-mobilitaet.de/pl/beratungsstellen

0 użytkowników online

Reklama