Język niemiecki - od czego zacząć?

29 kwietnia 2012 11:21
Witam! Ktoś pytał o kurs- 6ka.pl. Koszt 3-częściowego kursu 137 zł.Zostaje na stałe. Trzy lekcje są gratis do wypróbowania. Wspaniały do nauki gramatyki.
11 listopada 2012 17:10
Mam pytanie do doświadczonych koleżanek:) Właśnie powtarzam niemiecki, większych problemów nie mam, co wiem to wiem, czego nie to się uczę, rozumiem gramatykę, ale na jedno nie mogeęwpaść. Dlaczego mówi się raz "ich gehe in" a innym razem "ich gehe zu." Od czego to zależy?
11 listopada 2012 18:04
Jak to często w j.niemieckim może to zależeć od kontekstu . Zazwyczaj in używa się gdy chodzi o konkretne miejsce często wnętrze np.in die Schule ,in die Klinik , in die Uniwersitaet.... wtedy gdy udajemy się tam regularnie lub na dłużej . Jeśli chcemy coś tam załatwić lub zrobić niesystematycznie i to jest istotne dla nas to użyjemy zu np zur Uniwersitaet zum Kongress , zur Post (Ale można potocznie ich gehe auf die Post).Także zur:Kur , Untersuchung ,Reinigung ,zum Essen , Tanzen .Oczywiście zum Arzt, zu dem Assistenten -czyli do osób .Dużo tego ale to nie wszystko .
11 listopada 2012 18:18
trzeba być ostrożnym z podawaniem regułek, bo po pierwsze mogą sie okazać nie do końca poprawne, a po drugie jest tyle wyjatków, że dla wielu zapamiętanie takiej regułki w dalszej nauce jest kłopotliwe. tego sie poprostu trzeba na uczyć.
11 listopada 2012 18:30
No trudno, trzeba to trzeba:) Myślałam, że jest może jakaś reguła i taką podaje mozah i coś mi zaczyna po niej świtać, ale skoro jest również tyle wyjątków, to trzeba będzie zapamiętać. A dla Niemców to robi dużą różnicę w rozmowie?
11 listopada 2012 18:47
nie robi to dla nich wielkiej różnicy. jak Niemiec jest tolerancyjny to sie nawet czepiał nie bedzie. a Ty sie poprostu uczy powoli ale systematycznie. słuchaj co Niemcy mówia i samo przyjdzie do głowy
11 listopada 2012 18:56
No to chociaż tyle. Dzięki:)
11 listopada 2012 19:36
Za poprawność podanych przykładów ręczę choćby dlatego że tych zasad nie wymyśliłam lecz można je znależć w każdym porządnym podręczniku gramatyki.A co do wyjątków od reguł-tak to jest że trzeba się uczyć i reguł i wyjątków-dlatego swój post zaczęłam od słowa zazwyczaj
11 listopada 2012 19:44
mam bardzo dobry podręcznik do niemieckiego i takiej reguły jak ty opisalas nie ma.
11 listopada 2012 20:24
Stanisław Bęza :Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego .Wydawnictwo Szkolne PWN wydanie poszerzone .Jest bardzo obszerny rozdział o przyimkach i zasadach ich stosowania a także przykłady i mnóstwo ćwiczeń .
11 listopada 2012 20:27
Tak bardzo dobra ksiazka ja tez polecam
11 listopada 2012 20:33
Przepraszam, ale korzystam z tej książki ponad 15 lat i takiej reguły, jaką podałaś, tam nie ma
11 listopada 2012 20:34
widzisz, czepiam się bo jesteś nie dokładna, a dla wielu szczególnie poczatkujących dokładność jest istotna
11 listopada 2012 20:38
Wydanie 25 ,styczeń 2010 ,strona 106-107 obok hasła uwaga
12 listopada 2012 19:29
mozah, dzięki:) Kupie tę książkę. Uczę sie z ESKK. To znaczy bardziej powtarzam, bo dawno nie miałam styczności z językiem. Jednak nie ma to jak mieć podstawy szkolne, bo tak się uczyć od podstaw teraz byłoby mi ciężko, nawet z ESKK, takie to jakies tam nie po kolei dla mnie.