Nowy wymóg ZUS: obowiązek podlegania miesiąc przed wyjazdem

04 października 2012 21:36
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/652189,ets_polak_pracujacy_wylacznie_za_granica_nie_podlega_polskiemu_zus.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna-Praca+%28Gazeta+Prawna+-+Praca+i+ubezpieczenia%29







och dziewczynyy . jak bedaa tak komplikowc ciagie to opiekunki znow beda wyjezdzac na czarno ;((
05 października 2012 08:11 / 1 osobie podoba się ten post
Dziennnikarze szukają chyba sensacji, bo to na Wirutalnej Polsce to sam tytuł jest mocno przesadzony. Z tego co wiem, istnieje taka specjalna odmiana A1 dla pracowników wykonujących pracę w dwóch krajach jednocześnie. Jakaś firma pośrednicząca wymyśliła, że wyśle pracowników do Francji, a w umowie wpisze im: "praca w wielu krajach". Na tej podstawie brala dla nich A1 w wersji dla pracowników wykonujących pracę w dwóch krajach jednocześnie. ZUS, jak to ZUS, który lubi kontrolować i mieć kontrolę, a kary narzucać za byle przewinienie, zaczął działać w tej materii i ustalił, że ci pracownicy tak naprawdę pracują tylko w jednym kraju - we Francji!

Na nasze szczęście, agencje zatrudniające opiekunki nie załatwiają tych papierów do pracy w kilku krajach, tylko w jednym. Ale jakby o tym napisali, to artykuł na wp.pl nie byłby aż tak ciekawy.
05 października 2012 09:53
Witam Koleżanki ! Dziękuję za odpowiedzi na forum , ja z tą firmą byłam 2 razy (po dwa miesiące) teraz podziękowałam im za współpracę . Karty EKUZ nie widziałam na oczy a i do tej pory twierdzą że mam ubezpieczenie na kontrakcie . Mój mąż wściekł się na tą firmę i zapowiedział że im nie podaruje , złoży zawiadomienie do ZUSu i niech ich zkontrolują
05 października 2012 11:49
Kuleczka: prawdopodobnie mialas wykupione ubezpieczenie w np. Alianz (mialam tak w jednej firmie), co skutkuje tym, ze w razie potrzeby najpierw placisz, a pozniej starasz sie o zwrot kasy ...

BaskaS: To wcale nie jest takie oczywiste ! Przede wszystkim - dotyczy ten wyrok wszystkich osob pracujacych na umowie o prace. Ten problem juz dosc dawno blaka sie po sieci, bo prawda jest taka, ze skoro pracownik faktycznie pracuje, dajmy na to - w DE, to w DE powinien miec oplacane ubezpieczenie. I tu istnieje juz od dawna:

http://finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=76


Nie wiem, jak wybrna z tego nasze agencje pracy tymczasowej, czyli praca na zlecenie, w przyszlym tygodniu wybadam, jak to bedzie w mojej agencji. Ja np. w tym roku kalendarzowym bede sporo ponad 183 dni w DE. Jak sie dowiem, to napisze.
05 października 2012 12:16
Witam dlatego tez zwrocilam na to uwage bo juz jest wyrok i na pewno trafi to na nasze agencje sama tez jestem ciekawa co dalej sie stanie ja jeszcze wiecej bede tu w DE tez musze sie tym zainteresowac
18 października 2012 16:13
Cześć !

Mam pytanie czy, gdy po rozwiązaniu umowy o pracę byłam na l4 to po jego ustaniu też jestem ubezpieczona i jak długo?
18 października 2012 16:19
Ale gdy po rozwiazani umowy jestem na l4 i chce podjąć pracę w agencji to przerywam zwolnienie i czy to starczy ? Chodzi o ten wymóg ZUS czya podlegam czy nie ubezpieczeniu?
18 października 2012 18:40
Gosiek moim zdaniem podlegasz, ale niech się może jeszcze inni wypowiedzą.
17 lutego 2013 21:48
Hej!! Chyba nic nie rozumiem z tym ubezpieczeniem-proszę mnie oświecić!! Jestem miesiąc zarejestrowana w UP i wtedy moge sie starać o pracę jako opiekunka???Proszę na chłopski rozum-bo nic nie kumam!!Hehe.Pozdrowionka..
17 lutego 2013 22:00
chodzi o ciaglosc wlasnie,jezeli jestes miesiac ubezpieczona to mozesz starac sie o prace na juz.Jak ktos kto nie byl nigdzie ubezpieczony chcialby jechac to nie da rady...trzeba na miesiac zarejestrowac sie w up a po tym terminie mozna podpisac umowe czy zlecenie na wyjazd.hejka
17 lutego 2013 22:08

Nie w żadnym wypadku ,ale po znalezieniu pośrednika nie bedzięsz mogla od razu podjąć zlecenia musisz odczekać miesiąc.Tez to wszystko zależy w jaki sposób pośrednik zatrudnia. Zasada jest taka żeby Cię pośrednik mógl wysłąc zagranice musisz być wczesniej pracownikiem agencji jeden miesiąc.I dla osób zarejestrowanych w urzedzie pracy nie można tego ominąć. W innych wypadkach , zatrudnienie można zawsze uwstecznić, powiedzmy . A w tym wypadku nie można uwstecznić bo jak przecież jest się bezrobotnym. Ja przechodziłam to , musiałam odczekać miesiąc bo zarejestrowałam się w urzędzie pracy po zleceniu w poprzedniej agencji.I niestety czekałam. Pozdrawiam


 

24 lutego 2013 16:30
Mam taką sytuacje:złożyłam wypowiedzenie w "starej"firmie i po wygaśnięciu umowy,zgodnie z prawem,tak mysle powinnam być ubezpieczona jeszcze przez miesiąc,wiecie może czy właśnie "ten"miesiąc wlicza mi się do tego okresu ubezpieczenia który musi być dopełniony przed wyjazdem z inną firmą?pomocy:):):)
24 lutego 2013 19:03

dzięki andrea:)ale nie mogę tego otworzyć,pech:)


 


Teraz już działa. 

25 lutego 2013 20:41 / 1 osobie podoba się ten post
Moim zdaniem podlegasz. Gorzej jak Ci się ten miesiąc skończy i pójdziesz do firmy na drugi dzień, bo wtedy już nie będziesz podlegać i czeka Cię wyprawa do UP żeby Cię zarejestrowali jako bezrobotną.
25 lutego 2013 20:46
Janusz,ja nawet dzwoniłam dziś do ZUS i pani nie umiała na to pytanie mi odpowiedzieć i dla pewności zaproponowała zeby lepiej po wygasnięciu umowy zarejestrowac sie w UP,kto to prawo ustala to ja nie wiem,nikt nic nie wie na pewno w instytucjach:(