Mindestlohn - płaca minimalna

24 stycznia 2015 08:49
Aniak

jeżeli pracujesz na podstawie umowy zlecenia to nowa umowa , która do ciebie przyjdzie to z punktu widzenia prawa to  nowa umowa a nie wypowiedzenie zmieniające . Jak jej nie przyjmiesz to wg prawa pracujesz wg starej umowy do dnia , który jest określony w starej umowie . Powinnas poprostu odesłać nową umowę bez podpisu . W przypadku jezeli pracujesz na umowe o prace to sytuacja jest inna . Jak masz umoe o pracę , to napisz , ze umową o pracę . Napisze wtedy jakie są konsekwencje nieprzyjęcia nowej umowy .

Aniak to jest umowa zlecenie na czas nieokreślony.jedynie czasem określonym jest zlecenie u Pdp.( mam nadzieję, że jest to logiczne co napisałam:)
24 stycznia 2015 08:54
prima_wera

o ile firma sama nie rozwiazała starej umowy w trybie natychmiastowym tak jak zrobila to moja,czyli stara umowa juz nie obowiazywała(zlecenie)

Kurcze , ale moga zrobić taki myk? Rozumiem jak jestem jeszcze w Pl, mam czas na zastanowienie, ale jeśli wyjeżdzam podpisując jedno...a w trakcie zlecenia dosyłają zupełnie coś innego??? To chyba nie zgodne z prawem???
24 stycznia 2015 09:02
nesca_nebesca

Kurcze , ale moga zrobić taki myk? Rozumiem jak jestem jeszcze w Pl, mam czas na zastanowienie, ale jeśli wyjeżdzam podpisując jedno...a w trakcie zlecenia dosyłają zupełnie coś innego??? To chyba nie zgodne z prawem???

ja dostalam nowa umowe i załącznik, że poprzednia umowa zostaala rozwiazana w trybie natychmiasttowym, wiec.....chyba zrobila ten myk:)
24 stycznia 2015 09:13
prima_wera

ja dostalam nowa umowe i załącznik, że poprzednia umowa zostaala rozwiazana w trybie natychmiasttowym, wiec.....chyba zrobila ten myk:)

hmmm... no niestety nie znam się na prawie , ale tak sobie myślę, czy oni mogli z Toba rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, skoro nie naruszyłaś regulaminu ( z reguły natychmiastowe rozwiązanie umowy nastepuje po naruszeniu regulaminu np: alkochol, opuszczenie miejsca pracy czy inne zaniedbania), w przeciwnym wypadku obowiązuje jakis okres wypowiedzenia, chyba ,że za porozumieniem stron to co innego... Aniak , proszę wypowiedz się, i popraw  mnie jeśli się mylę...
24 stycznia 2015 09:47 / 1 osobie podoba się ten post
nesca_nebesca

hmmm... no niestety nie znam się na prawie , ale tak sobie myślę, czy oni mogli z Toba rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym, skoro nie naruszyłaś regulaminu ( z reguły natychmiastowe rozwiązanie umowy nastepuje po naruszeniu regulaminu np: alkochol, opuszczenie miejsca pracy czy inne zaniedbania), w przeciwnym wypadku obowiązuje jakis okres wypowiedzenia, chyba ,że za porozumieniem stron to co innego... Aniak , proszę wypowiedz się, i popraw  mnie jeśli się mylę...

masz racje - ale do konca wyglada to tak : musiałoby być w poprzedniej umowie dokladnie podane przyczyny , kiedy można rozwiązać umowe bez wypowiedzenie / czyli w trybie natychmiastowym / jak tego nie było w pierwotnej umowie lub nawet jak było to w pismie rozwiązujacym natychmiast poprzednia umowe musi !!! byc dokładnie !!! podane i uzasadnione : dlaczego tryb natychmiastowy . Jak tego nie ma to rozwiązanie umowy jest nieskuteczne !!! czyli żadnego wypowiedzenia nie ma , nawet za okresem wypowiedzenia - obowiązuje zatem stara umowa . Jak firma chce ci zaproponować nowe warunki to winna w terminie przewidzianym w umowie wypowiedzieć ci tą starą umowę .
24 stycznia 2015 09:52 / 1 osobie podoba się ten post
czasu mi teraz braknie aby odpowiadać , na wycieczkę wybywam :) - będę wieczorkiem na forum . Zresztą inne dziewczyny tez oblatane są w prawie wiec na pewno na bieżąco skomentują i odpowiedzą .
24 stycznia 2015 10:03
Aniak

czasu mi teraz braknie aby odpowiadać , na wycieczkę wybywam :) - będę wieczorkiem na forum . Zresztą inne dziewczyny tez oblatane są w prawie wiec na pewno na bieżąco skomentują i odpowiedzą .

Miłej wycieczki:)
24 stycznia 2015 10:20 / 1 osobie podoba się ten post
Umowę o pracę można wypowiedzieć zachowując okresy wypowiedzenia, które zależą od naszego stażu pracy w firmie i które to reguluje kodeks pracy. Bez  wypowiedzenia i w trybie natychmiastowym można je rowziązać gdy pracownik lub pracodawca rażąco naruszył przepisy prawa pracy.
W trybie natychmiastowym można rozwiazać pracę na mocy porozumienia stron i przypuszczam, ze to miało w Twoim przypadku miejsce. Porozumienie stron jest umową pomiedzy pracownikiem a firmą, w której to jest podany czas świadczenia pracy i jest możliwość natychmiastowego zaprzestania pracy.
Przypiszczam, ze tego typu umowę podpisałaś, czyli niejako "dogadałaś" się z firmą.
Co do pozostałych umów zlecenia... wg mnie, świadczy to o bałaganie w firmie, która to nie zorientowała się, że pracownik odesłał niepodpisane umowy.
24 stycznia 2015 10:32
Annika my w tej samej firmie pracujemy, tez dostalas rozwiązanie starej umowy w trybie natychmiastowym?
24 stycznia 2015 10:37
prima_wera

Annika my w tej samej firmie pracujemy, tez dostalas rozwiązanie starej umowy w trybie natychmiastowym?

Tak i jako powód podali brak możliwości dalszego wykonywania zlecenia przeze mnie.  Mówię o tej polskiej umowie i dostałam kolejną na rok do 1 stycznia 2016. Oprócz tego dostałam  kilka stron dotyczących BHP no i katrkę mówiącą o karach.
24 stycznia 2015 13:42
Nie z mojej umowy ,ale prosze o ...
...paragraf 8
Na podstawie niniejszej Umowy Zleceniobiorca nie nabywa praw pracownika
Wiele innych paragrafow ktore .....
kto mi to rozszyfruje ....:):)
24 stycznia 2015 13:53 / 1 osobie podoba się ten post
zosia_samosia

Nie z mojej umowy ,ale prosze o ...
...paragraf 8
Na podstawie niniejszej Umowy Zleceniobiorca nie nabywa praw pracownika
Wiele innych paragrafow ktore .....
kto mi to rozszyfruje ....:):)

Chyba o to chodzi, że nie jestes ich pracownikiem tylko zleceniobiorcą czyli jest podpisana umowa zlecenie a nie o pracę. W związku z tym są zastosowane inne przepisy.
24 stycznia 2015 14:18
Ja uparcie nie moge pojąć jakim cudem w takim "demokratycznym" państwie jak nasze, możliwe sś takie luki, taki bałagan. A my przeciez w Unii jesteśmy, filarem prawie !!  bez nas Unia się pewnie zawali ....... hehehe.  A tu takie butki.
24 stycznia 2015 15:38
Bellanna said:
Napiszę tutaj, bo nie mogę znaleźć tematu o "mindestlohn". Dostałam wczoraj wyczekiwaną nową umowę od mojej agencji. Jestem jeszcze w szoku. Prosiłam o przysłanie tego do domu w Polsce, ale panienki nie znalazły na to czasu, a nie było go mało. Po 10 dniach pobytu w Niemczech przyszło to monstrum do mnie. Niestety nie mogę opublikować tych wypocin, ale powiem, że kilka stron na temat obowiązków opiekunki i kar przewidzianych w razie niesubordynacji. Bardzo mgliście określone godziny pracy i wymieniona kwota brutto za godzinę.Jedynym prawem wymieninym w kilkunastu stronach do podpisania jest możliwość rozwiązania umowy z dwutygodniowym terminem. Zero informacji o : czasie wolnym, możliwości rozwiązania umowy, kiedy firma nie dopełni swoich obowiązków. Dodatkowe pismo na temat obciążenia kosztami utrzymania, kiedy przebywam u podopiecznego. Durna nie jestem, mam się nawet za całkiem kumatą osobę, ale to co oni mi przysłali woła o pomstę do nieba. Niestety mam świadomość, że umowa zlecenie to umowa cywilno-prawna i to co podpiszę, będzie mnie obowiązywało czy mi się to podoba czy nie. A ciąganie się po sądach trwa latami i kosztuje pieniądze, czas i zdrowie.
Witam! Ja mam podobnie jak opisujesz wyżej, choc umowy nowej nie mam. Jestem jeszcze w Polsce i za tydzien nagrany mam kontrakt a Umowy na to zlecenie jeszcze nie mam! Telefonuje! Monituje! i ciagle jakies wymowki-ponoc umowa dotrze jak bede juz w Niemczech w pracy. Za podpowiedzia tutaj zyczliwych mi osob, poprosilam o przeslanie mi ksera Umowy na meila!-to tez nie! bo....ponoc ich prawnicy sie ociagaja:( Wypowiedzenie Umowy otrzymalam w trybie ustawowym z koncen 2014r.- Agencja z ktora od jakiegos czasu wspolpracuje cos gmatwa i dlaczego nie chce mi przeslac Umowy przed wyjazdem!? Jakiegos "zonga", pewnie w umowie dostane i dla mnie to pewnie tez bedzie "monstrum" czytajac ta nowa umowe.Mase tutaj juz artykulow przeczytalam i licze sie ze wszystkim........ No cóz, jesli to bedzie to dla mnie jakis "cyrograf" i nie do przyjecia to pozegnam sie z firma. Tylko jak bede juz w Niemczech w pracy to jak odrzucic taka Umowe?
24 stycznia 2015 17:36
zosia_samosia

Nie z mojej umowy ,ale prosze o ...
...paragraf 8
Na podstawie niniejszej Umowy Zleceniobiorca nie nabywa praw pracownika
Wiele innych paragrafow ktore .....
kto mi to rozszyfruje ....:):)

Tak, to informacja, że jesteś tylko Zleceniobiorcą a nie pracownikiem firmy. I w związku z tym nie przysługują prawa jakie wynikają z umowy o pracę.