Klauzula - 183 dni

23 stycznia 2015 22:44
Gabrysia

siwa, a masz kartę EKUZ?
dlaczego pytam? bo jeśli ją masz to na 100% jest na Ciebie wystawiony A1 .....tylko, że niektóre agencje (nawet spora liczba) traktują opiekunki jako przygłupa i twierdzą, że opiekunce to do niczego niepotrzebne - więc trzymają A1 u siebie ewent. przesyłają do koordynatora - ja tak miałam kilka razy, po wielu mocnych interwencjach udało mi się wydębić chociaż skan na pocztę mailową

Wlasnie u mnie podobno A1 jest u koordynatora niemieckiego,na pytanie czy moge ja dostac uslyszalam odpowiedz --NIE .Widze ze bede musiala powaznie porozmawiac z moja agencja.Karte EKUZ posiadam--ale nie wiem czy nie jakas turystyczna(tez musze dokladnie sprawdzic.)
23 stycznia 2015 23:13
Jak jeszcze pracowałam przez agencję, karte EKUZ dosyłali mi na miejsce pracy z wielkim poslizgiem. Bywało, że dostawałam tuż przed zjazdem do Polski. Na moje kategoryczne żądanie o przesłanie druku A1 ciągle jakies schody były. Na pierwszej Stelli nie dostałam wcale, na drugiej, na która wyjechałam po miesięcznym urlopie przysłali mi na maila druk A1, ale dotyczący pracy na pierwszej Stelli. Znów kilka telefonów do agencji, moja stanowczość spowodowała, że wreszcie przysłali mi aktualny druk, ale na maila. Nie wiem dlaczego nie chcieli dosłać pocztą. KArtę Ekuz miałam zawsze, ale zawsze sporo czasu po wyjeżdzie do pracy. Pracowałam na umowę o pracę, ze składkami od średniej krajowej. JEsli mogę coś doradzić, to domagajcie się aby Wam przysłano na maila skan A1, dobre i to, a bywa, że mozna sobie wydrukowac, dzięki uprzejmosci kogoś z rodziny. O kontrolach nie słyszałam, ale....strzezonego Pan Bóg.........
25 stycznia 2015 14:37
Wystraszylam sie troche(zostalo mi 17 dni)ze jestem bez tego druku A1.Po powrocie czeka mnie rozmowa z moja Agencja.((
25 stycznia 2015 19:21
robert72

Bez druku a1 nie masz prawa pracowac!!!!!

To co ja tu robię
25 stycznia 2015 19:23
Gabrysia

siwa, a masz kartę EKUZ?
dlaczego pytam? bo jeśli ją masz to na 100% jest na Ciebie wystawiony A1 .....tylko, że niektóre agencje (nawet spora liczba) traktują opiekunki jako przygłupa i twierdzą, że opiekunce to do niczego niepotrzebne - więc trzymają A1 u siebie ewent. przesyłają do koordynatora - ja tak miałam kilka razy, po wielu mocnych interwencjach udało mi się wydębić chociaż skan na pocztę mailową

Napewno nie mam ani EKUZ ani A1
06 lutego 2015 21:40
Czy moze sie ktos jeszcze wypowiedziec odnosnie tych 183 dni?Z tego co sie zdazylam zorientowac po przeczytaniu wielu watkow na tym forum wiekszosc osob pracuje w DE dluzej niz 183 dni w roku podatkowym.Chodzi mi o osoby zatrudnione na umowe zlecenie w polskiej agencji.Czy ktos z osob bedacych tu na forum dostal pismo z urzedu niemieckiego dotyczace zaplaty zaleglego podatku?
06 lutego 2015 21:43
babuszka

Czy moze sie ktos jeszcze wypowiedziec odnosnie tych 183 dni?Z tego co sie zdazylam zorientowac po przeczytaniu wielu watkow na tym forum wiekszosc osob pracuje w DE dluzej niz 183 dni w roku podatkowym.Chodzi mi o osoby zatrudnione na umowe zlecenie w polskiej agencji.Czy ktos z osob bedacych tu na forum dostal pismo z urzedu niemieckiego dotyczace zaplaty zaleglego podatku?

Przepraszam, a Ty dostałaś?
06 lutego 2015 21:53
Nie wiem jak jest w innych firmach, ale ta w której pracuję pilnuje bardzo żebym nie przekroczyła tych 183 dni.
06 lutego 2015 22:25
ANULA62

Przepraszam, a Ty dostałaś?

Nie dostalam.Pracuje od niedawna -jest to moj drugi wyjazd,jeszcze nie przekroczylam tych 183 dni.Dlatego chce zaczerpnac informacji.
07 lutego 2015 11:57
Witam
zaciekawila a raczej przerazila mnie ta klauzula, wiec zaczelam w necie szukac wiecej informacji na ten temat. To udalo mi sie znalezc. Mysle ze duzo z nas pracuje wiecej niz 183 dni, a wiekszosc firm ani slowa na ten temat nie mowia.

http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72:klauzula-183-dni&catid=36:podwojne-opodatkowanie&Itemid=76
07 lutego 2015 12:33
Boogna

Witam
zaciekawila a raczej przerazila mnie ta klauzula, wiec zaczelam w necie szukac wiecej informacji na ten temat. To udalo mi sie znalezc. Mysle ze duzo z nas pracuje wiecej niz 183 dni, a wiekszosc firm ani slowa na ten temat nie mowia.

http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72:klauzula-183-dni&catid=36:podwojne-opodatkowanie&Itemid=76

Rowniez i mnie przeraza ta klauzula w zwiazku z czym chcialam zaczerpnac tu informacji zwlaszcza od osob ktore juz od dawna wyjezdzaja przez firmy (ktore nie informuja o tej klauzuli)i przekraczaja te 183 dni.Dziekuje tym co sie wypowiedzieli ale z przykroscia stwierdzam ze nie uzyskalam takiej informacji od w/w osob.Nie wiem czy to jest jakis temat T A B U ?Mi po prostu chodzi tylko o to zebym kiedys w przyszlosci nie musiala oddac tego co teraz zarobie.Dlatego zabezpieczam sie poniewaz jeszcze nie przekroczylam tych "magicznych cyfr" a PDP i jej rodzina chca mojego powrotu za dwa miesiae i wowczas moge miec ponad 183 dni.Czy rezygnowac z rodziny z ktorej jestem w miare zadowolona czy zmieniac agencje(oczywiscie bede z moja agencja rozmawiac na ten temat)na taka ktora przestrzega tej klauzuli?
 
 
 
07 lutego 2015 13:07 / 1 osobie podoba się ten post
Annika

Ja jeszcze nigdy nie miałam druku A1, ani z Av...i, ani z Me..pe. Teraz w tej ostatniej koordynatorka wspomniała coś z zmianie z delegacji na oddelegowanie, może się więc doczekam.

Annika w takim razie ja w pon.zaraz za tel.do agencji niech nam pędem wyślą A1 ty zaraz będziesz do domu jechać ale przed mna jeszcze troche,no nie podaruje im tego!!
07 lutego 2015 13:54
babuszka

Rowniez i mnie przeraza ta klauzula w zwiazku z czym chcialam zaczerpnac tu informacji zwlaszcza od osob ktore juz od dawna wyjezdzaja przez firmy (ktore nie informuja o tej klauzuli)i przekraczaja te 183 dni.Dziekuje tym co sie wypowiedzieli ale z przykroscia stwierdzam ze nie uzyskalam takiej informacji od w/w osob.Nie wiem czy to jest jakis temat T A B U ?Mi po prostu chodzi tylko o to zebym kiedys w przyszlosci nie musiala oddac tego co teraz zarobie.Dlatego zabezpieczam sie poniewaz jeszcze nie przekroczylam tych "magicznych cyfr" a PDP i jej rodzina chca mojego powrotu za dwa miesiae i wowczas moge miec ponad 183 dni.Czy rezygnowac z rodziny z ktorej jestem w miare zadowolona czy zmieniac agencje(oczywiscie bede z moja agencja rozmawiac na ten temat)na taka ktora przestrzega tej klauzuli?
 
 
 

Zasięgnij opinii w firmie z która podpisałaś umowę. Z tymi 183 dniami jest tak, że jeżeli ilość tych dni przekroczysz, automatycznie twój osrodek zyciowy znajduje się w DE i firma powinna zgłosić cię jako podatnika w niemieckim urzędzie skarbowym i tu odprowadzać podatek / którego de facto nie będzie, bo prawdopodobnie bedzie przysługiwało ci zwolnienie/.
  Ale jeśli firma tego nie zrobi, a po kilku latach niemiecki urząd skrbowy dopatrzy się/ a dopatrzy się prędzej czy później, bo niemiecka machina urzędnicza mieli powoli ale bardzo dokładnie/ że powinnaś płacić podatek a tego nie zrobiłaś , czy też nie zrobiła tego firma, to wystapią z żądaniem zapłaty zaległego podatku włącznie z odsetkami. Jezeli firma już nie będzie istniała, to niestety ale ty będziesz musiała ten zaległy podatek zapłacić.
07 lutego 2015 14:32
ewa14

Zasięgnij opinii w firmie z która podpisałaś umowę. Z tymi 183 dniami jest tak, że jeżeli ilość tych dni przekroczysz, automatycznie twój osrodek zyciowy znajduje się w DE i firma powinna zgłosić cię jako podatnika w niemieckim urzędzie skarbowym i tu odprowadzać podatek / którego de facto nie będzie, bo prawdopodobnie bedzie przysługiwało ci zwolnienie/.
  Ale jeśli firma tego nie zrobi, a po kilku latach niemiecki urząd skrbowy dopatrzy się/ a dopatrzy się prędzej czy później, bo niemiecka machina urzędnicza mieli powoli ale bardzo dokładnie/ że powinnaś płacić podatek a tego nie zrobiłaś , czy też nie zrobiła tego firma, to wystapią z żądaniem zapłaty zaległego podatku włącznie z odsetkami. Jezeli firma już nie będzie istniała, to niestety ale ty będziesz musiała ten zaległy podatek zapłacić.

Ewa14 zgadzam sie z toba co do podatkow po przepracowaniu 183-dni
ale wydaje mi sie,ze jesli niemieckie urzędy już sie dopatrzą i zażądaja zapłaty należnych im podatkow
to zrobia to tylko od Firmy zatrudniajacej opiekunkie.,
bo to agencje odprowadzaj skladki a nie opiekunki.
 
07 lutego 2015 14:49
Moja agencja do tej pory przestrzegała tej klauzuli,ale chyba już nie będzie tego robić,niech opiekunki same sobie radzą.