Język polski z Salazar

15 marca 2015 17:45 / 3 osobom podoba się ten post
...kreski ,ogonki itp....ja "na co dzien uzywam " tego .Moj syn, mowi do mnie zawsze ....mamooo-jest to sygnal ,ze ...cos nie poprawnie powiedzialam,karalas mnie za to a teraz co jest z toba ,moze nie trzeba bylo naciskac tak na poprawna polszczyzne ?? ja mu na to SKS-y synu.Za szyko mysle .. http://www.prosteprzecinki.pl/czeste-bledy
15 marca 2015 18:00 / 4 osobom podoba się ten post
Posiedzimy razem , bo ja z telefonu pisze, bledow staram sie nie popelnic, ale cos tam..:))
15 marca 2015 19:36 / 5 osobom podoba się ten post
żadne " w krzakach" !   errare humanum est !!!
 
 
 no to Opiekunkowo....
Znalezione obrazy dla zapytania wypijmy za błędy
22 marca 2015 21:57 / 4 osobom podoba się ten post
Ulżę sobie przed snem, a co :P!
Na początku zdania piszemy: Mnie, Tobie, Ciebie, (Ciebie nie było na spotkaniu.Mnie się wydaje, że...) natomiast w środku zdania: mi, ci z wyjątkiem tych sytuacji, w których chcemy zaakcentować znaczenie danej osoby. Np. dałam książkę tobie a nie jej, lub bez akcentu: dałam ci książkę.
Forma: powiem tobie, zaproszę ciebie itp jest wkurzająca.  
 
Tutaj link dla inteligentnych (niekoniecznie wykształconych ;)):
http://www.ekorekta24.pl/aktualnosci-jezykowe/10-skladnia/389-mi-a-mnie-kiedy-mi-ci-a-kiedy-mnie-i-tobie  
22 marca 2015 22:36
salazar

Ulżę sobie przed snem, a co :P!
Na początku zdania piszemy: Mnie, Tobie, Ciebie, (Ciebie nie było na spotkaniu.Mnie się wydaje, że...) natomiast w środku zdania: mi, ci z wyjątkiem tych sytuacji, w których chcemy zaakcentować znaczenie danej osoby. Np. dałam książkę tobie a nie jej, lub bez akcentu: dałam ci książkę.
Forma: powiem tobie, zaproszę ciebie itp jest wkurzająca.  
 
Tutaj link dla inteligentnych (niekoniecznie wykształconych ;)):
http://www.ekorekta24.pl/aktualnosci-jezykowe/10-skladnia/389-mi-a-mnie-kiedy-mi-ci-a-kiedy-mnie-i-tobie  

A co powiesz na taki zwrot?"Powiem dla syna"zamiast "powiem synowi".....Jak to pierwszy raz usłyszalam to nie za bardzo wiedziałam o co kaman:):):):)
22 marca 2015 22:52 / 2 osobom podoba się ten post
Kasiu, to regionalizm. Pewnie ten ktoś pochodził z Podlasia. Wyczytałam, że tam się tak mówi ;).
01 lutego 2016 23:57
Wykonałam kawałek absolutnie niepotrzebnej nikomu roboty, więc uprasza się o zrozumienie :D ;)!

http://www.ujk.edu.pl/ifp/index.php/poradnia-jezykowa/14-poradnia-jezykowa/131-tylko-10-tys


http://zapytaj.onet.pl/Category/001,003/2,1173266,razem_czy_oddzielnie.html


Do trzeciego przykładu nie znalazłam linka, ale proszę o zastanowienie się przy pisaniu lub mówieniu, że (ktoś) mieszka "na Hucie" (Nowa Huta, dzielnica Krakowa) lub "na wiosce" (gdziekolwiek owa wioska jest :)).

Dziękuję za uwagę :).
02 lutego 2016 00:48 / 1 osobie podoba się ten post
Przepadłam, kocham polimaty :)!






02 lutego 2016 05:45 / 4 osobom podoba się ten post
Pochodzę z rodziny "moli książkowych". Bardzo dużo czytały moje babki (dziadków nie pamiętam), bardzo dużo czytali rodzice, a mama zasypia i budzi się z książką... Mam trójkę rodzeństwa (też sami czytacze) i z tej całej ferajny tylko mój najstarszy brat nie jest dysgrafikiem i dysortografikiem. Moja siostra powtarzała drugą klasę technikum budowlanego (niedostateczny z języka polskiego), a ja maturę z języka polskiego musiałam powtarzać ustnie... Miałam pod górkę nie z mojej winy i sukcesem moim jest, a przynajmniej wielka ulgą, że dwoje moich dzieci tej wady nie mają... Staram się pisać poprawnie, a od kilku lat interesuję się przyczynami powstawania takiej dysfunkcji... Taki topik mnie interesuje bo może mi cos wreszcie w głowie utkwi i wyrwę z siebie jakiś chwast. Nie umiem się w tej chwili winić za błędy, ale kiedyś było inaczej... Dlatego podkreślam, że to słowa są święte, a nie wyraz...)))
02 lutego 2016 09:58 / 5 osobom podoba się ten post
Jednym z popularnych błędów popełnianych bardzo często również na tym forum jest nieprawidłowa deklinacja rzeczowników w liczbie mnogiej np. zamiast osobom - mamy osobą, koleżankom - koleżanką, przyjaciółkom - przyjaciółką itd.
02 lutego 2016 10:00 / 2 osobom podoba się ten post
Jednak piszesz bezbłędnie Nowadanuto ciekawa jestem czy z głowy czy jednak wspomagasz się słownikiem? Teraz komputer sam poprawia byki Ale Darek który jest dysortografikiem powiedziałabym bardzo " zaawansowanym" i tak ma problemy Niestety świadomość ludzka nadal jest taka że ktoś kto robi błędy ortograficzne to nieuk i głupek a jest całkiem na odwrót,bo to inteligentni ludzie są - ci " ślepi na ortografię".
02 lutego 2016 10:13
Marta

Jednak piszesz bezbłędnie Nowadanuto ciekawa jestem czy z głowy czy jednak wspomagasz się słownikiem? Teraz komputer sam poprawia byki:-) Ale Darek który jest dysortografikiem powiedziałabym bardzo " zaawansowanym" i tak ma problemy Niestety świadomość ludzka nadal jest taka że ktoś kto robi błędy ortograficzne to nieuk i głupek a jest całkiem na odwrót,bo to inteligentni ludzie są - ci " ślepi na ortografię".

02 lutego 2016 11:07 / 2 osobom podoba się ten post
Witam Cię Salazar!
Ponieważ dopiero dzisiaj odkryłam ten wątek, więc wrócę do zaimków osobowych, o których pisałaś i dodam uzupełnienie.Wielka litera jest stosowana w zwrotach bezpośrednich do adresata, a więc teraz, kiedy piszę do Ciebie nietaktem byłoby(to tzw. błąd grzecznościowy) tej wielkiej litery nie użyć.Dawniej nie wypadało zwrócić się do rodzica per "ty", dobre wychowanie zobowiązywało do stosowania zaimka "wy".
A co do kreseczek i ogonków-językoznawcy ogłosili dzień poprawnej polszczyzny (nie pamiętam niestety,kiedy on jest),w celu popularyzowania staranności językowej.Ja trafiłam na niego kiedyś w telewizji.W zabawny sposób obśmiewano nawyk urywania "ogonków" w sms-ach.Otóż, brak tego "drobiazgu" może spowodować nieporozumienie.Ktoś się ucieszy po otrzymaniu wiadomości"Spotkamy sie w sadzie", a będzie to groźba.
02 lutego 2016 12:44 / 1 osobie podoba się ten post
No nie przesadzajmy z tymi wielkimi literami.W kontaktach oficjalnych kiedy chcemy podkreślić szacunek dla adresata- tak.W listach - to juz zwyczajowo: Ciebie,Tobie. Ale na forum? Tutaj nie ma " oficjalności" żadnej - są,a przynajmniej powinny być przyjacielskie kontakty,koleżeńskie,zwłaszcza że to forum ludzi " jadących na tym samym wózku" ,opiekunek i opiekunów. Tak jak nie mówimy sobie na Pan Pani,tak śmiesznością zalatuje pisanie w postach wielkich liter- " Ciebie".Przynajmniej ja tak to odczuwam,więc jeśli o mnie chodzi to poproszę o małe litery w zaimkach
02 lutego 2016 13:40
Marta

No nie przesadzajmy z tymi wielkimi literami.W kontaktach oficjalnych kiedy chcemy podkreślić szacunek dla adresata- tak.W listach - to juz zwyczajowo: Ciebie,Tobie. Ale na forum? Tutaj nie ma " oficjalności" żadnej - są,a przynajmniej powinny być:-) przyjacielskie kontakty,koleżeńskie,zwłaszcza że to forum ludzi " jadących na tym samym wózku" ,opiekunek i opiekunów. Tak jak nie mówimy sobie na Pan Pani,tak śmiesznością zalatuje pisanie w postach wielkich liter- " Ciebie".Przynajmniej ja tak to odczuwam,więc jeśli o mnie chodzi to poproszę o małe litery w zaimkach:-)

Zgadzam się, że ocena tego, czy sytuacja jest oficjalna czy nie jest subiektywna, więc dowolność mnie nie razi