Rozwiązanie umowy zlecenie

16 lutego 2014 16:17
A tel do Polski,rozmowa i poinformowanie pracownika o natychmiastowym rozwiazaniu umowy? A zgoda tej całej szefowej na miesjcu? przeciez ona nie wyjechałaby samowolnie bez zgody. Tak to jest jak sie wyjeżdża z dziwnymi firmami .Ja to az cały kipie i tylko moja koleżanka powstrzymuje przed głupotą jaką mógłbym zrobic. Nie bedę pisał jakie słowa cisna mi sie na usta....
16 lutego 2014 16:21
opiekun_Janusz

Dobre pytanie? Lepiej wysłać pocztą, bo się może okazać, że wymagany jest podpis.

Zgodnie z prawem z całą pewnością jest wymagany podpis!
 
16 lutego 2014 17:42 / 1 osobie podoba się ten post
robert72

dokładna treść umowy:
umowa moze zostac rozwiazana przez każda ze stron w formie pisemnej ze skutkiem natychmiastowym w nastepujacych przypadkach:....

Czy email jest forma pisemną?

Status e-meila jako dowodu w sprawie reguluja przepisy z 2005 roku.Wynika z nich ,że wszelka korespondencja e-meil moze przez są zostać potraktowana jako niepodwazalny dowód!

http://prawo.rp.pl/artykul/687931.html

16 lutego 2014 17:53 / 1 osobie podoba się ten post
W mojej umowie jest napisane,że rozwiązać umowę można pisemnie-listem poleconym lub meilowo. Oczywiście,że meil jest jak najbardziej dowodem.
16 lutego 2014 21:05
ivanilia40

W mojej umowie jest napisane,że rozwiązać umowę można pisemnie-listem poleconym lub meilowo. Oczywiście,że meil jest jak najbardziej dowodem.

Zacytuję: "Dowód elektroniczny zawierający oświadczenie woli, ale nieopatrzony elektronicznym podpisem, nie daje pewności co do osoby autora i nie jest dokumentem w rozumieniu k. p. c."   http://prawo.rp.pl/artykul/687931.html
W rzeczywistości zalezy czy sad uzna go za dowod? Gdyby był podpis elektroniczny to co innego.
16 lutego 2014 21:08
MeryKy

Zacytuję: "Dowód elektroniczny zawierający oświadczenie woli, ale nieopatrzony elektronicznym podpisem, nie daje pewności co do osoby autora i nie jest dokumentem w rozumieniu k. p. c."   http://prawo.rp.pl/artykul/687931.html
W rzeczywistości zalezy czy sad uzna go za dowod? Gdyby był podpis elektroniczny to co innego.

Podpis elektroniczny wymagany jest przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym ,wysyłając PIT z rozliczeniem rocznym.Formę wypowiedzienie umowy dyktuje agencja,zakład pracy,a przepisy prawa piszą ogólnie.
16 lutego 2014 21:10
kasia63

Status e-meila jako dowodu w sprawie reguluja przepisy z 2005 roku.Wynika z nich ,że wszelka korespondencja e-meil moze przez są zostać potraktowana jako niepodwazalny dowód!

http://prawo.rp.pl/artykul/687931.html

Przeczytaj dokładnie ten tekst. Dokument jest ważny ale z podpisem elektronicznym a nie sądzę żeby znajoma Roberta takowy złożyła?
16 lutego 2014 21:11 / 1 osobie podoba się ten post
MeryKy

Zacytuję: "Dowód elektroniczny zawierający oświadczenie woli, ale nieopatrzony elektronicznym podpisem, nie daje pewności co do osoby autora i nie jest dokumentem w rozumieniu k. p. c."   http://prawo.rp.pl/artykul/687931.html
W rzeczywistości zalezy czy sad uzna go za dowod? Gdyby był podpis elektroniczny to co innego.

Ten sam tekst w całosci:)

"Dowód elektroniczny zawierający oświadczenie woli, ale nieopatrzony elektronicznym podpisem, nie daje pewności co do osoby autora i nie jest dokumentem w rozumieniu k. p. c. W praktyce sąd w zetknięciu się z informacją mającą istotne znaczenie dla rozwiązania sprawy, a utrwaloną w wiadomości e-mail, powinien według swojego swobodnego uznania dopuścić ją jako dowód w sprawie na podstawie art. 309 k.p.c.

W wyroku Sądu Najwyższego z 5 listopada 2008 r. (I CSK 138/2008 LexPolonica nr 2253394) tezę tę potwierdzono, stwierdzając, iż: „Przepis art. 309 k.p.c. odnosi się bowiem do innych niż wyraźnie wymienione w kodeksie środki dowodowe i tym samym może mieć zastosowanie także do wydruków komputerowych".

W dalszej części tego artykułu jest mowa o tym,że nawet SMS może stanowic ważny dowód procesowy.

16 lutego 2014 21:12
ivanilia40

Podpis elektroniczny wymagany jest przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym ,wysyłając PIT z rozliczeniem rocznym.Formę wypowiedzienie umowy dyktuje agencja,zakład pracy,a przepisy prawa piszą ogólnie.

W Twoim wypadku Agencja uznaje takie wypowiedzenie ale inne wcale nie muszą. Tym bardziej kiedy są na przegranej pozycji będą się bronić.
16 lutego 2014 21:15
kasia63

Ten sam tekst w całosci:)

"Dowód elektroniczny zawierający oświadczenie woli, ale nieopatrzony elektronicznym podpisem, nie daje pewności co do osoby autora i nie jest dokumentem w rozumieniu k. p. c. W praktyce sąd w zetknięciu się z informacją mającą istotne znaczenie dla rozwiązania sprawy, a utrwaloną w wiadomości e-mail, powinien według swojego swobodnego uznania dopuścić ją jako dowód w sprawie na podstawie art. 309 k.p.c.

W wyroku Sądu Najwyższego z 5 listopada 2008 r. (I CSK 138/2008 LexPolonica nr 2253394) tezę tę potwierdzono, stwierdzając, iż: „Przepis art. 309 k.p.c. odnosi się bowiem do innych niż wyraźnie wymienione w kodeksie środki dowodowe i tym samym może mieć zastosowanie także do wydruków komputerowych".

W dalszej części tego artykułu jest mowa o tym,że nawet SMS może stanowic ważny dowód procesowy.

Może....ale nie musi i tu nie chodzi o dowód w korespondencji ale o wypowiedzenie umowy zlecenia. Co innego gdybym dostawała od kogoś pogrózki emailem czy sms- em wtedy wiadomo bedzie to dowód, ale już jako dokument zawierający oświadczenie niekoniecznie musi sąd uznać.
16 lutego 2014 21:28
MeryKy

Może....ale nie musi i tu nie chodzi o dowód w korespondencji ale o wypowiedzenie umowy zlecenia. Co innego gdybym dostawała od kogoś pogrózki emailem czy sms- em wtedy wiadomo bedzie to dowód, ale już jako dokument zawierający oświadczenie niekoniecznie musi sąd uznać.

To jeszcze tylko napiszę ,ze sama wypowiedziałam umowę z agencją w formie elektronicznej. Agencja to uznała i nikt nie podważał wiarygodności takiego wypowiedzenia.
16 lutego 2014 21:36
ivanilia40

To jeszcze tylko napiszę ,ze sama wypowiedziałam umowę z agencją w formie elektronicznej. Agencja to uznała i nikt nie podważał wiarygodności takiego wypowiedzenia.

Tak ale w wiadomym wypadku piszemy o Agencji która się tego wyparła i na pewno bedzie się bronić. Ja sama znam osobę, która jak wyjeżdżała za granicę stwierdzila że w domu zostawi dokument podpisany in blanco. W razie kłopotów rodzina za nią wyśle wypowiedzenie. Więc różnie to bywaz pomysłami ze strony zleceniobiorcy. No co Ci będę truć. Nieraz kobiety piszą tak zrobiłam to i tamto a jak się potem okazuje to niekoniecznie jest prawda i meila wysłała np. koleżanka.
16 lutego 2014 21:38
MeryKy

Tak ale w wiadomym wypadku piszemy o Agencji która się tego wyparła i na pewno bedzie się bronić. Ja sama znam osobę, która jak wyjeżdżała za granicę stwierdzila że w domu zostawi dokument podpisany in blanco. W razie kłopotów rodzina za nią wyśle wypowiedzenie. Więc różnie to bywaz pomysłami ze strony zleceniobiorcy. No co Ci będę truć. Nieraz kobiety piszą tak zrobiłam to i tamto a jak się potem okazuje to niekoniecznie jest prawda i meila wysłała np. koleżanka.

Wiesz co,bo zależy co jest napisane w umowie.Tam musi być punkt co do formy wypowiedzenia umowy. Wystarczyło tylko żeby ta dziewczyna przeczytała i byłoby po kłopocie.
16 lutego 2014 21:39 / 2 osobom podoba się ten post
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Trzeba jakos pomóc dziewczynie,sama nie da rady.Jesteście Kochani,piszę Kochani bo i Janusz równiez zabrał głos. I pamiętajcie ALLELUJA IDO PRZODU:)
17 lutego 2014 08:43
Dziewczyny, przez e mail nie wypowiada sie Umowy !!! WIec wypowiedzenie Umowy przez kolezanke Roberta sie nie liczy !! Powinna to na papierze zrobic.
Wiem dobrze, bo sama kiedys tez wypowiedzialam umowe mailem. Co prawda w innej branzy wtedy pracowalam - ale jednak mialam problemy ! Dobrze ze firma na szczescie poszla mi na reke i dala potwierdzenie ze wypowiedzenie normalne . bo nawet mogli mi napisac w papierach "OPUSZCZENIE MIEJSCA pracy" .
Takze niestety, Robert, Twoja przyjaciolka popelnila blad.